JESION drzewo Zielone Tychy Kultura

1 stycznia 2017

JESION DRZEWO ZIELONE TYCHY KULTURA

JESION DRZEWO ZIELONE TYCHY KULTURA:

JESION Drzewo Zielone Tychy Kultura / DOMINIAK AH™

JESION Drzewo Zielone Tychy Kultura / DOMINIAK AH™

JESION DRZEWO ZIELONE TYCHY KULTURA / WYKAZ ROŚLINNOŚCI przed 1 sierpnia 2016 roku – tj. przed przejęciem przez Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak:

1). Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica Marsh.). Obwód pnia drzewa zmierzony na wysokości 130 cm od powierzchni ziemi – 60 cm.

2). Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica Marsh.). Obwód pnia drzewa zmierzony na wysokości 130 cm od powierzchni ziemi – 144 cm.

3). Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica Marsh.). Obwód pnia drzewa zmierzony na wysokości 130 cm od powierzchni ziemi – 100 cm.

JESION, Fraxinus, rodzaj z rodziny oliwkowatych. Obejmuje około 65 gatunków drzew, rzadziej krzewów, rozprzestrzenionych na półkuli pn. Rośliny jedno lub dwu dwupienne, o liściach naprzeciwległych, nieparzystopierzastych. Kwiaty przeważnie niepozorne (z okwiatem lub bez), zebrane w wiechy. Owocem jest jednonasienny skrzydlak.

Jesion wyniosły, Fraxinus excelsior, jednopienne drzewo do 35 m wysokości, o potężnej kopulastej koronie
i matowej, oliwkowoszarej korze. Liście o 7-11 jajowatolancetowatych, siedzących listkach. Kwiaty obu- lub jednopłciowe, bez okwiatu, wiatropylne, pojawiają się przed liśćmi (w kwietniu). Występuje w Europie i Azji Mniejszej. W Polsce pospolity na niżu i w niższych rejonach górskich. Wchodzi głównie w skład lasów łęgowych. Cenne drzewo dekoracyjne, sadzone w parkach i przy drogach. Ma wiele odmian ozdobnych , np zwisającą (var. pendula), jednolistną (var. Diversifolia), o liściach pojedynczych i pięknej, zwartej, szerokostożkowej koronie. Drewno jesiona wyniosłego jest dość twarde, ciężkie elastyczne i łatwo łupliwe. Cenione w przemyśle meblarskim (głównie jako fornir), używane również do budowy wozów, wagonów, wyrobu klepki podłogowej, sprzętu sportowego (np. Sanek, nart)itp. Liści i kory używa się w leczeniu reumatyzmu, kamicy nerkowej i nieżytu wątroby.

Jesion mannowy, Fraxinus ornus, drzewko do 7 m wysokości. Występuje w pd. Europiei i zach. Azji. Liście o 5-7 podłużniejajowatych, ogonkowatych listkach. Kwiaty obupłciowe, białe, pachnące, owadopylne. Z uszkodzonych pędów wydziela się sok, który po zakrzepnięciu tworzy tzw. mannę – w postaci żółtawych grudek – zawierającą do 50% mannitu i stosowaną w medycynie jako środek przeczyszczający. W Polsce uprawiany (duży krzew), w surowe zimy często przemarza.

Jesion amerykański, Fraxinus americana, pochodzący z Ameryki Pn. (W Polsce niekiedy sadzony), dorasta do 35 m wysokości. Liście o 5-9 podłużniejajowatych lub jajowatolancetowatych listkach z silnie wydłużonym końcem.

Pod nazwą jesionu amerykańskiego sadzony jest u nas jesion pensylwański, Fraxinus pennsylvanica, i jego odmiana wąskolistna (var. Lanceolata), dorastająca do 20 m wys., o owłosionych młodych pędach. Jesion amerykański i pensylwański sadzi się głównie w miastach (są szczególnie odporne na zadymione powietrze). Jesiony wymagają zasadniczo gleb żyznych i wilgotnych (rosną również
na terenach piaszczystych lub wapiennych, skalistych). Mając płytki szeroki i bardzo gęsty system korzeniowy, wyjaławiają i wysuszają glebę.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel