KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura

31 grudnia 2016

KOSODRZEWINA ZIELONE TYCHY KULTURA

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura:

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / DOMINIAK AH™

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / DOMINIAK AH™

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / ZIELONE TYCHY KULTURA skupisko roślin ka kształt planu miasta Tychy.

KOSODRZEWINA, kosodrzew, kosówka, sosna górska, Pinus montana, gatunek sosny, mający na pędach skróconych po 2 igły. W stanie dzikim rozprzestrzeniona w środk. i pd. Starym Kontynencie.

Tworzy gęste zarośla powyżej górnej granicy lasu (piętro kosodrzewiny, np. w Tatrach od wysokości 1500 do 1800 m n.p.m.).

Sosna górska to płożący się, intensywnie rozrosły krzew do 2,5 m wysokości, sporadycznie niepokaźne drzewo.

Kora kosówki jest w kolorze ciemnoszarym, igły ciemnozielone, błyszczące.

Roślina skupia szyszki jajowate, ciemnobrunatne, lśniące, drobne (2–7 cm dł.).

Kosodrzewina wykształca się w 3 wariantach. Var. mughus, absolutnie krzewiasta, o szyszkach proporcjonalnych, rozwijać się we wsch.Alpach, Karpatach, na Bałkanach. Var. pumilio, na ogół krzewiasta, o szyszkach harmonijnych – w Alpach, Sudetach, Karpatach. Var. uncinata (var. uliginosa), krzewiasta lub drzewiasta, o szyszkach asymetrycznych (zgiętych) – w Pirenejach, zach. Alpach, Górach Czeskich, Sudetach i na torfowiskach Doliny Nowotarskiej. Odmiana ta bywa rozpatrywana jako osobny gatunek – sosna błotna, Pinus uliginosa (Pinus uncinata).

W Polsce kosodrzewina jest uwzględniona na liście nadzorowanych gatunków, dlatego iż zespala w górach zwały śniegu i asekuruje zanim lawiny przysypią dolne lasy świerkowe. Praktykowana jest do ugruntowywania wydm nadmorskich (np. Helu), gdzie ziszcza znaczącą funkcję prewencyjną i mimo odrębnego tła siedliskowego dojrzewa trafnie. Flancowana jest także w charakterze rośliny wystawnej – w parkach i alpinariach. 

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / W przestrzeni Zielone Tychy Kultura Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak ulokowało 11 sztuk reprezentantów tej zacnej sosny górskiej.

Pani Zofia przekazała świadczenie finansowe na zakup jednej z nich.

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / ufundowała Pani Zofia / DOMINIAK AH

KOSODRZEWINA Zielone Tychy Kultura / ufundowała Pani Zofia / DOMINIAK AH

Nabycie kolejnych 10 sztuk krzewinek skonkretyzowała założycielka Biura Rachunkowego Stokłosa Pani Małgorzata Stokłosa. 

Autor makiety Henryk Jan Dominiak (dyrektor Muzeum), wyeksponował tą miniaturką sosny, wielość drzew w terytorium od Jeziora Paprocańskiego do Alei Bielskiej. W charakterze podłoża zużytkował kruszeń powstały z serpentynitu.

 

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel