GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy

7 stycznia 2017

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy:

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / PORTAL DOMINIAK AH™

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / PORTAL DOMINIAK AH™

 

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / ADRES: 

SKRYBA Irena Sierońska – Pikor.

43-100 Tychy, ul. Piłsudskiego 8, Tyska Hala Targowa, parter.

Numer NIP 6460322694 .

Zamówienie: tel. 662-230-444, E-mail: bpikor@xdata.pl

SKRYBA Hurtownia Papiernicza Tychy Piłsudskiego 8 / Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek 8:00 – 18:00.

sobota 9:00 – 15:00.

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / GLOBUSY: 

GLOBUS [łac.], model kulisty Ziemi, sfery niebieskiej (astronomiczny globus nieba) lub innego ciała niebieskiego (np. Księżyca). Na powierzchni globusa Ziemi powierzchnia kuli ziemskiej odwzorowana jest za pomocą rzutu środkowego, dzięki czemu skala globusa jest stała. Poza globusami przedstawiającymi obraz powierzchni Ziemi, istnieją globusy plastyczne, ukazujące rzeźbę terenu, oraz globusy ślepe (tzw. indukcyjne), bez naniesionego obrazu kartograficznego. Astronomiczne globusy nieba przedstawiają obraz gwiaździstego nieba widzianego „od zewnątrz”. Globusy służą głównie do nauczania szkolnego. W czasach
dawniejszych używane były do nawigacji. Pierwszy globus (Ziemi)  wykonał 150 lat p.n.e. Krates z Maloss. Najstarszy zachowany do dziś globus M. Behaima pochodzi z 1492 roku. W Polsce najciekawszym tego rodzaju zabytkiem jest Globus Jagielloński z 1510 roku, przechowywany w Uniwersytecie Jagiellońskim.

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / OŁÓWKI:

OŁÓWEK, pręcik piszący (rysujący), umieszczony najczęściej w oprawie z drewna, np. cedrowego, lipowego. W zależności od chemicznego składu pręcika rozróżnia się ołówki grafitowe (czarne) oraz barwne, a także ołówki zwykłe oraz kopiowe. W zależności od przeznaczenia: ołówki szkolne, biurowe, rysunkowe (kreślarskie), stolarskie, do celów grafiki artystycznej, retuszu fotografii i inne. Ołówki rysunkowe, z pręcikiem grafitowym (mieszanina sproszkowanego grafitu, bentonitu, spoiwa i tłuszczu lub wosku), w zależności od twardości pręcika dzieli się na 3 grupy. Miękkie – szereg (1, 2, 3 …) Oznaczony symbolem B [od ang. black „czarny”], średnie oznaczone symbolem F [od ang. firm „mocny”] lub BH, oraz twarde – szereg oznaczony symbolem H [od ang. hard „twardy”]. Ołówki miękkie służą do szkicowania, twarde zaś do wykonywania bardzo dokładnych rysunków, np. wykresów, na papierze, a także wszelkich rysunków na kalce rysunkowej. Ołówki kopiowe (atramentowe), z pręcikiem grafitowym zawierającym m.in. rozpuszczalne w wodzie barwniki organiczne, kaolin i talk, umożliwiają dokonywanie odbitek zapisu. Z uwagi na zawartość substancji trujących wymagane jest ostrożne posługiwanie się nimi. Proces technologiczny wyrobu ołówków drewnianych obejmuje: przetłoczenie masy pręcikowej przez odpowiednio skalibrowany otwór (w narzędziu przetłaczarki), pocięcie uzyskanej nici na odpowiednie odcinki, wysuszenie i ewentualne wypalenie. Przygotowanie deszczułek oprawki przez przetarcie surowca na specjalnych piłach tarczowych na grubość równą połowie grubości ołówka. Dalej nasycenie roztworem barwnika (w przypadku drewna lipowego) i parafiną oraz wysuszenie. Połączenie deszczułek z pręcikiem i ich odpowiednie przefrezowanie. Prototypem ołówka była pałeczka ołowiana (stąd nazwa) lub srebrna, wstawiana w metalową oprawkę, używana od połowy XII do XVI w. Pierwsze ołówki grafitowe pojawiły się w połowie XVI w. Około 1790 roku Czech, Josef Hardtmuth, opracował sposób produkcji pręcików z mieszaniny rozdrobnionego grafitu i kaolinu. W 2 połowie XIX w. Skonstruowano ołówek mechaniczny (zawierający metalową obudowę i mechanizm do zaciskania i ewentualnie posuwu pręcika). Obecnie ołówki mechaniczne, jako bardziej ekonomiczne, wypierają stopniowo ołówki drewniane.

GLOBUSY OŁÓWKI SKRYBA Tychy / STRONY POLECANE:

Wystawy Muzeum poza jego siedzibą

Zielone Tychy Kultura – działka 4549/26 .

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel