STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD

7 października 2017

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD: 

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD: 

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD OPIS:

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD FAL2 – STEFAN BATORY HUTA BATORY (awers) - Henryk Jan Dominiak.

MMSPHJD FAL2 – B (rewers) 1976 - Henryk Jan Dominiak.

Medal No. 2 / Informacja.

Sygnatura: FAL2.

Tytuł: STEFAN BATORY HUTA BATORY.

Rodzaj: medal cywilny.

Kontynent: Europa (Europe).

Kraj: Polska (Poland).

Województwo: śląskie.

Powiat: Chorzów.

Gmina: Chorzów.

Miasto: Chorzów.

Miejscowość: Chorzów Batory (Chorzów).

Przedsiębiorstwo: Huta Batory.

Instytucja:

Organizacja:

Stowarzyszenie: LOK, KOR.

Został ustanowiony:

Stopień:

Legitymacja nr: brak.

Nadany przez:

Miejscowość:

Dzień:

Miejsce noszenia: etui.

Sposób zamocowania:

Symbol: symbolizuje dumę narodu polskiego z czynu żołnierskiego w walce o wolność, niepodległość i autentyczną demokrację. Znak rozpoznawczy lokalnego patriotyzmu, który służy zacieśnianiu więzi między społecznością cywilną i wojskową.

Znaki szczególne: brak.

Awers: płaskorzeźba (relief) – napis STEFAN BATORY HUTA BATORY. Sylwetka Stefana Batorego według obrazu Marcina Kobera z 1583 r. (Türkçe – Marcin Kober’in bir çalışması, 1583).

Rewers: płaskorzeźba (relief) – logo Huty Batory (litera B, korona w kole zębatym – 8 zębów).

Wstęga: brak.

Baretka: brak.

Autor: nieznany.

Dziedzina sztuki: medalierstwo, rzeźba.

Kategoria: medal pamiątkowy.

Technika dzieła: odlew.

Materiał: metal – miedź.

Czas powstania: 1976 r.

Wymiary dzieła: 71 mm x 71 mm x 10,4 mm .

Brzeg (matematyka) dzieła: okrąg.

Etui na dzieło: kasetkowe – pudełko 11,88 cm x 11,88 cm x 1,8 cm (sztywny karton – kolor brązowy. Na wieczku brak wytłoczeń i grafiki), welurowe gniazdo (kolor czerwony) bez wstążki.

Miejsce pracowni: Polska.

Pochodzenie artysty: Polska.

Dwuliterowy kod państwa (pochodzenie artysty): alfa-2 PL .

Dwuliterowy kod państwa (pochodzenie dzieła): alfa-2 PL .

1 właściciel (1976 – 22 października 2013): oficer rezerwy LWP płk Lucjan P. (Tychy).

2 właściciel (22 października 2013 – nadal): MMSPHJD Tychy.

Miejsce prezentacji w Muzeum: Twin towers empire of the miniatures – No. 9 .

Prezentacja w przestrzeni miejskiej:

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD KATEGORIE: 

Symbolika.

Medalierstwo.

Relief.

Stowarzyszenia.

Związki.

Pułkownik wojskowy.

Oficer (wojsko).

Członek LOK, KOR.

Wojsko Polskie.

Siły zbrojne.

Stephen Báthory.

Chorzów Batory (Chorzów).

Bismark.

Hajduki.

Dzielnice i osiedla Chorzowa.

Dzielnice i osiedla miast województwa śląskiego.

Huty w Polsce.

Huty w województwie śląskim.

Przedsiębiorstwa w Chorzowie.

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD CIEKAWOSTKI:

Klub Oficerów Rezerwy (KOR) – organizacje lub jednostki organizacyjne działające w ramach organizacji paramilitarnych LOK (Liga Obrony Kraju). Grupowały przede wszystkim oficerów i podchorążych niezawodowych, absolwentów Szkoły Oficerów Rezerwy (SOR) i Szkoły Podchorążych Rezerwy (SPR).

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD KSIĄŻĘ

Stefan Batory (1576-1586). Książę siedmiogrodzki. Jako mąż Anny Jagiellonki został królem polskim. Wybór ten okazał się szczęśliwy, bo nowy władca był doskonałym wodzem i energicznym organizatorem. Śmierć drugiego kandydata do tronu polskiego, cesarza Maksymiliana II Habsburga, zapobiegła groźnej wojnie. Zaraz po objęciu władzy, Batory zmusił opornych Gdańszczan do uznania władzy królewskiej. W ciągu swego panowania zwalczał warcholstwo szlachty (ścięcie Samuela Zborowskiego w roku 1584). Dokonywał ważnych reform wojskowych i sądowych. Założył też Akademię w Wilnie. Mimo, że popierał katolicyzm, przestrzegał również tolerancji religijnej. Na kroki wojenne Moskwy odpowiedział Batory trzema kolejnymi zwycięskimi wyprawami (1578-1582), zdobywając Połock i odzyskując Inflanty. Jako były władca siedmiogrodzki zrozumiał Batory doskonale grozę niebezpieczeństwa tureckiego. Próbował zorganizować krucjatę polsko-rosyjską przeciw Turcji. Niespodziewana śmierć przeszkodziła mu w realizacji tych planów.

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD HUTA

HUTA BATORY, huta stali w Chorzowie. Uruchomiona w 1872 r. jako Huta Bismarck przez Katowicką Spółkę dla Górnictwa i Hutnictwa. Stanowiła jeden z największych koncernów Górnego Śląska. W okresie międzywojennym początkowo opanowana przez koncern F. Flicka. Od 1929 r. we — Wspólnocie Interesów Górniczo-Hutniczych. Po kryzysie gosp. większość akcji huty przejęło państwo. W 1936 r. zmieniono nazwę huty na obecną. W Polsce Lud. uruchomiona w marcu 1945 r. Huta Batory produkowała stal martenowską, elektryczną i wysokostopową, pręty walcowe, blachy grube, blachy cienkie, rury bez szwu różnych rodzajów oraz ciężkie odkuwki. Obecnie jako Spółka z o.o. produkuje stal we wlewkach i rury stalowe bez szwu.

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD MOTOROWIEC

BATORY”, motorowiec transatlantycki Polskich Linii Oceanicznych, zbudowany w 1936 r. w Monfalcone (Włochy). Zakupiony za dostawy węgla. 14 287 BRT, 5608 TDW, dł. 160,32 m, szer. 21,57 m, zanurzenie 7,54 m, 2 silniki, 2 śruby, moc 12 500 KM, szybkość 18 węzłów (33,3 km/godz). Pasażerów 816, w tym 76 w I klasie. Podczas II wojny światowej pełnił służbę pod polską banderą, biorąc udział m.in. w lądowaniu wojsk w Norwegii, ewakuacji z Norwegii do Francji, z Francji do Anglii (1940 r.). Następnie w lądowaniu wojsk w Afryce Pn. (1942 r.). Dalej na Sycylii (1943) i pd. Francji (1944 r.). W roku 1957 statek poddano generalnemu remontowi, przebudowano wnętrza i zainstalowano najnowocześniejszą aparaturę radiową.

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD ULICE

ulica Stefana Batorego – Rybnik.

arteria Stefana Batorego – Warszawa.

pas jezdny Stefana Batorego – Kraków.

szosa Stefana Batorego – Gdynia.

.

STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD REKLAMOWANE:

.

Grażyna Dominiak.

HISTORIA Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak.

.

.

.

.  

3 Responses to STEFAN BATORY HUTA BATORY MMSPHJD

  1. admin says:

    ŁODZIA.
    Jeden z przedwiecznych pol. herbów szlacheckich, spotykany naczelnie u rodzin osiadłych w Wielkopolsce. Najstarszy wizerunek – na pieczęci z 1315, genealogia rodu znana od poł. XII w. Herbarz K. Niesieckiego wymienia 43 rodziny pieczętujące się Łodzią, wśród nich do określającego górną granicę znaczenia doczekali się m.in. Bnińscy, Górkowie, Górscy, Kurnatowscy, Moszyńscy, Opalińscy, Ponińscy, Szołdrscy, Tomiccy. Na Litwę przeniesiony podczas unii w Horodle 1413.

  2. admin says:

    PRUS.
    Wytworu krajowego identyfikator szlachecki. Występował w kilku odmianach, główne z nich to: Półtora Krzyża (Prus I), Wilczekosy (Prus II), Nagody (Prus III, podkowa i kosa). Ród Prus znany od XIII w., pochodził z Prus, skąd rozprzestrzenił się w całej Rzeczypospolitej, gł. w Małopolsce. Najstarsza pieczęć pochodzi z 1456. K. Niesiecki notuje 133 rodziny dziadowizny Prus, m.in. Głowackich, Jeżewskich, Trembeckich (Półtora Krzyża), Baworowskich, Jezierskich, Nakwaskich, Olszewskich (Wilczekosy), Dłużniewskich, Jabłonowskich, Kornickich, Mińskich, Opackich, Rudzińskich (Nagody).

  3. admin says:

    KRÓL.
    TYTUŁ MONARCHY. NAZWA KRÓL POCHODZI OD IMIENIA KAROLA I WESZŁA DO JĘZYKÓW ZACH.SŁOW. WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU NA OZNACZENIE WŁADCÓW FRANKIJSKICH Z DYNASTII KAROLINGÓW. WKRÓTCE UŻYWANO JEJ JAKO ODPOWIEDNIKA ŁAC. TYTUŁU REX W STOSUNKU DO WSZYSTKICH CHRZEŚC. KORONOWANYCH MONARCHÓW. PIERWOWZÓR ŚREDNIOWIECZNEGO KRÓLESTWA CHRZEŚC. STWORZYŁ W PAŃSTWIE FRANKÓW PEPIN MAŁY. UZYSKAŁ ON POTWIERDZENIE SWEJ WŁADZY MONARSZEJ PRZEZ PAPIEŻA, A PRZEZ KOŚCIELNY OBRZĘD NAMASZCZENIA (POMAZANIA) I KORONACJI (752). PODKREŚLENIEM SAKRALNEGO CHARAKTERU GODNOŚCI KRÓL. STAŁ SIĘ SYMBOL POŚWIĘCENIA KORONY. NA POJĘCIE TEGO KRÓLESTWA ZŁOŻYŁ SIĘ TAKŻE TRADYCJE WŁADZY GERM. WODZÓW PLEMIENNYCH (STAROSKAND. KONUNGR) I REMINISCENCJE ANTYCZNE (RZYM. REX, GR. BASILEÚS) I BIBLIJNE (HEBR. MELECH). TOTEŻ JUŻ ŚREDNIOW. HISTORIOGRAFIA OBEJMOWAŁA TYCH WSZYSTKICH WŁADCÓW WSPÓLNYM TYTUŁEM. PRAWO DO ROZDAWANIA KORON PRZYPISYWANO W ŚREDNIOWIECZU NAJWYŻSZEJ WŁADZY W CHRZEŚCIJAŃSTWIE. RYWALIZOWAŁO O NIE PAPIESTWO I CESARSTWO. TYTUŁ KRÓLA I ZWIĄZANA Z NIM KORONACJA PODKREŚLAŁY PIERWOTNIE TYLKO BOSKIE POCHODZENIE WŁADZY MONARSZEJ (KRÓL „Z BOŻEJ ŁASKI”). DOPIERO PÓŹNIEJ (OD OK. XIII W.), Z UPADKIEM UNIWERSALIZMU ŚREDNIOWIECZA, POWSTAŁY TEORIE SUWERENNOŚCI WŁADZY KRÓLEWSKIEJ (REX EST IMPERATOR IN REGNO SUO ’KRÓL JEST WŁADCĄ W SWOIM KRÓLESTWIE’). SYMBOLICZNY WYRAZ ZNALAZŁY ONE W ROZWOJU INSYGNIÓW KRÓL. (BERŁO, JABŁKO). ZWYCIĘSTWO ZASADY SUWERENNOŚCI SPRAWIŁO TEŻ, ŻE NA PRZYZNAWANIE TYTUŁU KRÓLA PRZESTAŁY MIEĆ WPŁYW WŁADZE KOŚCIELNE, CHOĆ SAMA KORONACJA POZOSTAŁA NADAL OBRZĘDEM SAKRALNYM. W POLSCE PIERWSZY KORONOWAŁ SIĘ NA KRÓLA BOLESŁAW CHROBRY 1025. W DRUGIEJ KOLEJNOŚCI W TYM SAMYM ROKU JEGO SYN MIESZKO II ORAZ BOLESŁAW ŚMIAŁY W 1076 R. OKOLICZNOŚCI ZEWNĘTRZNE, A PÓŹNIEJ ROZBICIE DZIELNICOWE SPRAWIŁY, ŻE DOPIERO PRZEMYSŁAW II W 1295 PODJĄŁ TRADYCJĘ KORONACJI. DOPEŁNIŁ KORONACJI WACŁAW II W 1300 R. OD CZASÓW WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA , KORONOWANEGO W 1320, MONARCHOWIE POL. NOSILI JUŻ STALE TYTUŁ KRÓLA, AŻ DO ROZBIORÓW. W OKRESIE 1815-1917 TYTUŁU „KRÓLA POLSKI” UŻYWALI CESARZE ROSYJSCY. WE WSPÓŁCZESNEJ EUROPIE TYTUŁ KRÓLA NOSI GŁOWA PAŃSTWA W WIELKIEJ BRYTANII, DANII, SZWECJI, NORWEGII, HOLANDII I BELGII. KRÓLESTWEM JEST FORMALNIE RÓWNIEŻ HISZPANIA. POTOCZNIE TYTUŁ KRÓLA UŻYWA SIĘ RÓWNIEŻ NA OKREŚLENIE MONARCHÓW NIEPODLEGŁYCH PAŃSTWA POZAEUROPEJSKICH.

Content | Menu | Access panel