GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY

15 stycznia 2017

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY:

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / DOMINIAK AH™

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / DOMINIAK AH™

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / Babia Góra – granica polsko-słowacka – sierpień 2003 r.:

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY - Babia Góra - granica polsko-słowacka - sierpień 2003 - DOMINIAK AH™

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY – Babia Góra – granica polsko-słowacka – sierpień 2003 – DOMINIAK AH™

 

BABIA GÓRA, szczyt w Beskidzie Żywieckim, w Pasmie Babiogórskim, na granicy Polski i Słowacji. Maksymalne wzniesienie Beskidów Zachodnich. Dzierży 2 wierzchołki: Diablak (1725 m n.p.m.) i Mała Babia (Cyl – 1515 m n.p.m.), które są rozwarstwione przełęczą Brona. Od 1954 roku na pn. i częściowo na pd. stokach masywu Babiej Góry (od Przełęczy Jałowieckiej do Przełęczy Krowiarki) Babiogórski Park Narodowy o pow. 16 km². Ochronie ścisłej podlega obszar 10 km², a częściowej – 6 km². Park Narodowy obejmuje regiel dolny z lasem jodłowo-bukowo-świerkowym z aneksem jaworu. Jak również regiel górny z lasem świerkowym oraz piętro kosodrzewiny i fragmenty piętra halnego wespół ze szczytowym rumowiskiem skalnym. W tej okolicy z fauny uzewnętrznia się ryś, jeleń, głuszec, cietrzew, jarząbek.

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / Babia Góra – fauna:

GŁUSZEC, Tetrao urogallus, ptak z rzędu kuraków. Długość około 100 cm, rozpiętość skrzydeł w przybliżeniu 130 cm, waga 3–6,5 kg. Upierzenie samca (koguta) ciemniejsze niż samicy, dominują w nim barwy: czarna, stalowa i brązowa. Pierś z metalicznym zielonym połyskiem. Ogon duży, czarny, zaokrąglony. Samica (kura) wysoce mniejsza od samca. Wyidealizowana ciemnobrązowo, z rdzawoczerwoną okrywą na piersi. Na wiosnę samce tokują (indywidualnie ewentualnie kolektywnie) w nieprzystępnej przestrzeni. Wszczynają tokować na drzewie, finalizują na ziemi. Wykonują przy tym określone ruchy oraz wydają swoiste, stłumione głosy, tytułowane przez myśliwych pieśnią. W głosie ich jest możliwe wyeksponować kłapanie, trelowanie, ton pierwszoplanowy (korkowanie) i szlifowanie. W przeciągu szlifowania (ton porównywalny z dźwiękiem powstającym przy ostrzeniu kosy), trwającego około 3 sekundy, głuszec wyciąga głowę oraz szyję horyzontalnie i nic nie słyszy (głuchnie – stąd nazwa). Momenty te zużytkują myśliwi na sukcesywne zbliżanie się (skokami) do tokującego ptaka, nawet na rozstęp kilku kroków. Toki głuszca przypadają na okres marzec maj, w górach odrobinę później. Znane są również toki jesienne (tzw. pozorne), niemniej jednak o mniejszej eskalacji. Na tokowisku odprawia się zapładnianie samic (deptanie), które z kolei odlatują w celu założenia gniazda. Wygrzebują na ziemi konspiracyjnie dołek, który wykładają niechlujnie źdźbłami traw i mchem, a następnie znoszą 3–11 jaj. Po 26–28 dniach wysiadywania wykluwają się pisklęta, które chociaż wstępnie rozwijają się szybko (po 9 dniach już podlatują na gałęzie), jednak są wyjątkowo wrażliwe na zimno i niebagatelny ich procent ginie. Samce nie współuczestniczą w wysiadywaniu jaj ani nadzorują potomstwa. Głuszec krzyżuje się z cietrzewiem, dając niepłodne skrzekoty. Głuszec jest stereotypowym mieszkańcem lasów o hybrydowym drzewostanie. Pożywieniem jego są pączki i liście drzew, jagody nasiona ponadto owady. Zamieszkuje środk. i pn. Europę oraz pn. Azję. W Polsce sporadyczny, żyje tylko w wielkich lasach, głównie górskich. W niedalekiej przeszłości zaznaczył się wyraźny spadek pogłowia tego gatunku, a na znacznych obszarach wyginął zupełnie. Głuszec należy do bezcennych ptaków łownych. Polowanie na głuszce, dozwolone tylko na samce w stadium tokowania, zaliczane w największym stopniu do frapujących.

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / kategoria:

wielbiciel psów i kotów, turysta, utalentowany autostopowicz, bez skazy biwakowicz, globtroter, latający Holender.

nomada, nie do opisania obieżyświat, obozowicz, podróżnik, brylantowy urlopowicz, złoty weekendowicz.

wędrowiec, szczególny wędrownik, włóczykij, wojażer, zwiedzający, gnom, wspaniałomyślny koczownik, laufer.

niebanalny łazik, plecakowicz, tramp, godny podziwu tułacz, wagabunda, wędrowniczek, doskonały włóczęga.

wycieczkowicz, kochany bywalec, Cygan, alochton, kozacki imigrant, okresowy, charyzmatyczny osadnik.

niezmierny osiedleniec, zainteresowany przejezdny, tajemniczy przesiedleniec, przybyły, przybysz, przychodzień.

oczarowujący przyjezdny, przywłoka, fenomenalny podróżny, powsinoga, cudzoziemiec, cudzoziemski.

dumny delegat, gość, potencjalny i miły klient, nastrojowy kuracjusz, prześwietny letnik, napływowy, nietutejszy.

wyróżniający się nieznajomy, obcokrajowiec, dobroczynny obcy, znakomity pensjonariusz, kapitalny uczestnik.

wczasowicz, zagraniczny, bezprzykładny zamiejscowy, bezkonkurencyjny piechur, pierwszej klasy pieszy, mieszkaniec, krajoznawca.

GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY / inne:

.

One Response to GÓRY GRAŻYNA DOMINIAK TYCHY

  1. admin says:

    Usługi podatkowe, przedszkolne, edukacyjne, rozwojowe, wystawiennicze, w muzeum. Również ogrodnicze, artystyczne, złotnicze również projektowe.

Content | Menu | Access panel