HANNIBAL WYSTAWY Zielone Tychy Kultura
HANNIBAL WYSTAWY Zielone Tychy Kultura:
HANNIBAL WYSTAWY Zielone Tychy Kultura / DOMINIAK AH™.
.
.
HANNIBAL WYSTAWY Zielone Tychy Kultura / ZIELONE TYCHY KULTURA to kraina (areał 4549/26 – po sąsiedzku z parkingiem) przy pasie drogowym Żwakowska w Tychach. W tym ulokowaniu Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak uruchamia wystawy plastyczne, pokazy staroci.
HANNIBAL, urodzony 247, zmarł 183 lub 182 p.n.e. Potomek Hamilkara Barkasa, sławny kartagiński przywódca i mąż stanu. Od 237 pozostawał w Hiszpanii, gdzie 221 przejął zwierzchnictwo nad wojskami kartagińskimi. 220 zawładnął terytorium aż poza rzekę Tag. 219 podbił scementowane z Rzymem miasto Sagunt, co sprowokowało wybuch II wojny punickiej. Hannibal uważał, że agresywność Rzymu zastopować można jedynie przez wygraną na terenie Italii. Dlatego iż nie miał dostatecznie potężnej floty, a równocześnie liczył na wsparcie ze strony świeżo podbitych przez Rzym Galów, poprowadził armię Hiszpanii przez Alpy. Przekroczył je, prawdopodobnie między przełęczami Małą Św. Bernarda a Genèwre, wytracając poważną liczbę żołnierzy i większość słoni, i w 218 znalazł się w Italii. Po pierwszym sukcesie nad rzeką Ticinus odniósł nad przeważającymi liczebnie armiami rzymskimi kilka wspaniałych zwycięstw (Trebia, Jez. Trazymeńskie, Kanny), które jednak nie zadecydowały o wyniku przeciągającej się wojny.
Rzesza Hannibala dotarła do pd. Italii. Jednak niedobór wsparcia z Kartaginy (nadchodząca armia Hasdrubala Barkasa została 207 rozbita nad rzeką Metaurus), nadspodziewanie małe poparcie ze strony powstałych przeciw Rzymowi Italików i Syrakuz oraz bierność sprzymierzonego Filipa V maced. zmusiły Hannibala do przejścia do ofensywy. Wobec zagrożenia przez Rzymian samej Kartaginy, Hannibal zdecydował się 203 na nawrót do Afryki. Decydująca bitwa, stoczona 202 pod Zamą, zakończyła się całkowitym zwycięstwem dowodzonej przez Scypiona Starszego armii rzymskiej. Hannibal widząc beznadziejność sytuacji militarnej, przekonał Kartaginę do przyjęcia rzymskich postulatów. Jako sufeta (prawdopodobnie 196) doprowadził do ponownego rozkwitu gospodarczego kraju (reorganizacja handlu, rolnictwa, finansów), który umożliwił Kartaginie płacenie kontrybucji wojennej.
.